Poniedziałek,  3 października
Zapraszamy w godzinach 8:00-17:00
Od 15 lat zajmujemy się utylizacją i przetwarzaniem odpadów
Opakowania z tworzyw sztucznych

JESTEŚ PRZESIĘBIORCĄ I STOSUJESZ OPAKOWANIA? WARTO PRZECZYTAĆ!

 

Oferujemy kompleksową obsługę przedsiębiorców, którzy wprowadzając na rynek produkty w opakowaniach muszą spełnić wymagania wynikające z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz szeregu innych obowiązków prawnych dotyczących odpadów opakowaniowych.

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z obowiązków, jakie nakłada na nich ustawa. Obowiązki te dotyczą:

  • zapewnienia odzysku i recyclingu odpadów opakowaniowych powstałych z wprowadzanych opakowań
  • prowadzenia sprawozdawczości i ewidencji
  • rozliczenia się poprzez opłatę produktową z nie wykonania obowiązku na odpowiednich procentowych poziomach

Przepisy ustawy dotyczą wprowadzanych do obrotu wyrobów wykonanych z jakichkolwiek materiałów, przeznaczonych do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, a także części opakowań i elementów pomocniczych połączonych z opakowaniami i przeznaczonymi do tego samego celu, co dane opakowanie. Dotyczy to opakowań jednostkowych, zbiorczych jak również transportowych.
 
Przedsiębiorca musi, więc pamiętać, że rozlicza się nie tylko z folii stretch, torebek czy kartonów, a także z etykiet, gwoździ, zszywek, nakrętek, taśm i uchwytów. Jednak nie zawsze wyrób, który wydaje się na pierwszy rzut oka elementem opakowania jest nim w praktyce. Jeśli podstawowa funkcja wyrobu jest użytkowa, to nie kwalifikujemy go, jako opakowania. Na przykład oprawki szminek, tuszu do rzęs, sztyftów pielęgnacyjnych, puderniczki czy pudełka  zapałek - jeśli mają część umożliwiającą ich zapalenie. Jako opakowania nie traktuje się także osłonek do wędlin czy saszetek z herbatą.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i posiadanej infrastrukturze, jesteśmy w stanie przejąć od przedsiębiorców obowiązek wykonania odzysku i recyclingu opakowań, jak również wywiązać się z obowiązku sprawozdawczego przed Urzędem Marszałkowskim, w czym pomaga nam dodatkowo znajomość prawa i praktycznych aspektów gospodarowania opakowaniami. Współpraca z ECO HARPOON Recycling zapewni Ci spokój, a ponadto pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.

 

Czy wiesz, że?
W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.
Aktualności
Stwórzmy czystą Polskę!
Nasi Partnerzy