Środa,  23 wrzesnia
Zapraszamy w godzinach 8:00-17:00
Od 15 lat zajmujemy się utylizacją i przetwarzaniem odpadów
Źródła światła zawierające rtęć

NIE WYRZUCAJ ŚWIETLÓWEK I ŻARÓWEK ENERGOSZCZĘDNYCH


W Polsce zużywa się około 20 mln lamp rtęciowych rocznie. Niestety, zużyte źródła światła były, i często są do tej pory, w niekontrolowany sposób, wyrzucane na składowiska odpadów, które nie zawsze są wykonane w sposób zabezpieczający przed wnikaniem rtęci do środowiska. Nagminne jest też rozbijanie zużytych lamp w śmietnikach w pobliżu miejsc zamieszkania.

Szacuje się, że w wyniku takiego postępowania ze wszystkimi typami lamp zawierającymi rtęć, do środowiska trafia około 1,5 ton rtęci rocznie, a od 1945 r. na wysypiska komunalne oraz tzw. 'dzikie' składowiska trafiło ponad 400 mln. ton świetlówek zawierających około 30 ton rtęci. Do bilansu tego należy doliczyć 30% straty powstałe przy produkcji omawianych lamp. Odpad, który powstaje przy produkcji lamp wyładowczych, jest to stłuczka szklana zawierająca około 300 mg rtęci w 1 kg stłuczki.


Bez względu na to, czy posiadasz zużyte świetlówki lub żarówki w domu, czy w firmie - zadzwoń! Umówimy sie w jaki sposób i w jakiej ilości możemy je od Ciebie odebrać. Nie wyrzucaj ich do śmietnika, pozwól nam dać im drugie życie, bez szwanku dla środowiska naturalnego. Przyjmujemy: świetlówki, żarówki energooszczędne, lampy wyładowcze, termometry, lampy kompaktowe, żyrandole oraz wszystkie oprawy.

Czy wiesz, że?
Każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.
Aktualności
Stwórzmy czystą Polskę!
Polecamy